Ana sayfa Edebiyat Dan Brown’dan Bir Klasik : Başlangıç

Dan Brown’dan Bir Klasik : Başlangıç

PAYLAŞ

Yazar Adı : Dan Brown

Yayınevi : Altın Kitaplar Yayınevi

Sayfa Sayısı : 535

Basım Tarihi : Birinci Baskı Ekim 2017

Yazar Hakkında:

 

22 Haziran 1964 yılında ABD’de doğmuştur. Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisinden mezun olmuştur. Öğrencilik hayatı bittikten sonra eğitim görmüş olduğu okullarda İngilizce öğretmenliği yapmıştır. 1996 yılında çıkardığı ilk kitabı Dijital Kale ile adını dünyaya duyurmuştur. En çok ses getiren kitabı ise “Da Vinci Şifresi”dir. Bu kitap yayımlandıktan sonra büyük yankı uyandırmış ve büyük tartışmaları da beraberinde getirmiştir.

New England’da eşiyle birlikte yaşamaktadır.

 

.

Tanıtım Bülteni:

“Kim olursan ol, Neye inanırsan inan, Çok yakında her şey değişecek”

Yan taraftan sunumu izleyen Ambra, bir terslik var, diye düşündü.

Salonun ortasındaki uzun boylu, kibar giyimli bir adam kalabalığı iterek kendine yol açıyor, kollarını sallayarak Ambra’nın bulunduğu yöne ilerliyordu.

Amerikalı profesörü Kirsch’ün sunumundan tanıyan Ambra, bu Robert Langdon, diye düşündü.

Profesör hızla yaklaşınca Ambra’nın kraliyet muhafızları yolunu kesmek için hemen duvarın önünden ayrıldılar.

Ne istiyor!? Ambra, Langdon’ın ifadesindeki korkuyu görebiliyordu.

Ortalığı velveleye veren adamı görüp görmediğini anlamak için kürsüdeki Edmond’a döndü ama o, seyircilere bakmıyordu. Ürkütücü biçimde gözlerini Ambra’ya dikmişti.

Edmond! Bir terslik var!

O anda kubbenin içinde, kulak zarını patlatacak şiddette yankılanan bir sesle birlikte Edmond’ın başı geriye gitti. Ambra onun alnında kırmızı bir krater belirmesini tam bir dehşet içinde izledi. Gözleri hafifçe yukarı kaydı. Vücudunun kaskatı kesilmesine rağmen elleri sımsıkı kürsüye tutunuyordu. Yüzündeki şok ifadesiyle kısa bir an sendeleyip, devrilen bir ağaç gibi bedeni yan tarafa doğru yattı ve yere kapaklandı. Düştüğünde, kana bulanmış başını sertçe yere çarptı.

Ambra daha ne gördüğünü anlayamadan, bir Guardia Real tarafından yere yatırıldı.

Zaman donmuştu.

Ardından… kıyamet koptu.

Kitap Hakkında:

Başlangıç kitabını çıktığı ilk andan itibaren almak istemişimdir. Kitabın kalınlığından dolayı korkmayın sakın. Dan Brown’un kitapları kalın olsa da hep sürükleyici olmuştur.

Dan Brown, kendine has anlatışı, romanda kullandığı mekanların sıra dışılığı ve değindiği konular ile kitleleri kitaplarına hayran yapmış, dünya genelinde en çok tartışılan yazarlardan biri olmuştur. Başlangıç; yazarın diğer kitaplarına nazaran daha az sürükleyici olsa da kitap değindiği konu ile bu farkı kapatıyor.

Dan Brown’un kitaplarında işlediği çatışma “din ile bilim arasındaki çekişme”dir. Başlangıç kitabında da bu çatışma işleniyor hem de derinden. Kitap, herhangi bir dine mensup okuyucuları inancına karşı şüphe uyandırabilecek niteliktedir. Başlangıç; bir gerilim kitabıdır. Kitabın gerilim olan yerlerini okurken kendinizi orada hissedecek, gerildikçe gerilecek ve ‘acaba ne olacak?’ sorusunu sıkça soracaksınız. Kitabın değindiği çatışma ‘din ve bilim’ olunca mevcut inancınızı sorgulamadan duramıyorsunuz.

Bir noktadan sonra sürükleyici yerlerin sizi etkilemediğini fark edecek ve artık kitabı sadece bu iki sorunun cevabını öğrenmek için okuduğunuzu fark edeceksiniz: “Nerden geldik, nereye gidiyoruz?”

Kimileri için bu sorunun cevabı:

“Yaratıcıdan geldik, ona gidiyoruz.”

Kimileri için ise bu sorunun cevabı:

“Kozmik bir çarpışmadan geldik, hiçliğe gidiyoruz.”

Kitabın ilk bölümünden itibaren bu iki sorunun cevabını merak etmeye başlıyorsunuz. Kendinizce bu sorulara bir cevabınız olsa da insanın içindeki merak duygusu kitabı okumaya devam etmenizi sağlıyor. Kitapta bu sorulara verdiği cevabı gördükten sonra neler hissedebileceğinizi, fikirlerinizin ve inançlarınızın değişme ihtimalini sizlere söyleyip merak duygunuzu kaçırmak istemem. Yazarın dili ve anlatımı sıra dışı. Gerilim kitapları ya çok iyidir, hiç sıkılmazsınız ya da çok kötüdür gerilim olan yerleri çok azdır ve doğal olarak sıkılırsınız. Dan Brown kitaplarındaki mekanlar ile ilgili bilgi verirken sıkılma ihtimaliniz fazla. Tabi bu bakış açınızla değişebilir.

Kitabı sadece sürükleyici olduğu için okuyorsanız muhtemelen sıkılmamak için bazı yerleri atlayacaksınızdır. Kitabı bilgi alma amacıyla da okursanız bu ihtimal azalacaktır. Kitapta değinilen tek konu din ile bilim değil. Kitapta değindiği konulardan biri de yapay zeka. Gelişen yapay zekalar her ne kadar gündelik yaşamda bize yardımcı olsalar da oluşturabileceği tehlikeler de az değil. Yazar bize yapay zekaların duyguları olmadığını hatırlatıyor. Sürükleyici olayların aralarına bilgi içeren ve insanın kendisini geliştirmesini sağlayan bilgiler koyarak gerilim türünde eser veren diğer yazarların arasından sıyrılıp alışılagelmişin dışında olduğunu kanıtlayan Dan Brown’un son kitabı Başlangıç’ı mutlaka okumalısınız.

Kitaptan Alıntılar:

 

“Kararsız durumlar daima büyük değişikliklerin habercisidir. Dönüşümlerden hemen önce kargaşa ve korku baş gösterir.”

“Bilim ile din rakip değildir. Onlar aynı hikâyeyi anlatmaya çalışan farklı dillerdir. Bu dünyada ikisine de yer var.”

I + XI = X Bir artı on bir eşittir on mu?

Hemen, “Yanlış,” dedi.

“Peki bunun doğru olmasının bir yolu var mı sence?” Ambra başını iki yana salladı. ” Hayır, denklemin kesinlikle yanlış.”

Profesör nazikçe genç kadını elinden tutup kendi bulunduğu tarafa çekti. Ambra işaretlere onun durduğu noktadan bakıyordu. Denklem baş aşağı olmuştu.

X = IX + I Ambra şaşkınlık içinde başını kaldırdı. Langdon gülümsüyordu.

“On eşittir, dokuz artı bir. Bazen başka birinin gerçeğini anlamak için tek yapman gereken bakış açını değiştirmektir.”

“Düşmanlarınız mı var? Güzel. Demek ki hayatta bir şeylerin mücadelesini vermişsiniz.” Winston Churchill

“Kötü insana karşı koyma. Sağ yanağına vurana diğer yanağını dön. Düşmanlarını sev, senden nefret edenlere iyilik yap.Sana lanet okuyana dua et. Sana kötü davrananlar için merhamet dile.”

 

Kitapta Geçen Bazı Mekanlar:

Guggenheim Müzesi

Richard Serra Spirali

 

Ispanya Kraliyet Sarayı

 

Casa Mila

 

 

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
103